Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem, yer kabuğunun hareketi sonucu ortaya çıkan sarsıntılardır. Depremler, yer kabuğundaki fay hatlarındaki gerilmelerin birikmesi sonucu oluşur ve yer kabuğunun parçaları arasındaki çatlamalarla sonuçlanır. Deprem sırasında yer kabuğundaki enerji boşalır ve yer hareketleri oluşur. Bu da binaların yıkılması, arazi şekillerinin değişmesi gibi hasarlara yol açabilir. Depremin şiddeti, yer hareketinin hızı, süresi ve yer hareketinin uzunluğu gibi faktörlere bağlıdır. Peki deprem çantası nasıl hazırlanır?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem Çantası
Deprem Çantası
 1. Uygun bir çanta seçin: deprem çantası için dayanıklı ve hafif bir çanta tercih edin.
 2. Temel ihtiyaçlarınızı hazırlayın: su, ilaçlar, ilk yardım malzemeleri, enerji barları, el feneri, radyo, battaniye veya yelek, kalem ve kağıt, telefon şarj cihazı gibi öğelerinizi hazırlayın.
 3. Çantanızı düzenli olarak kontrol edin: çantanızdaki öğeleri sürekli olarak kontrol edin ve tarihlerini güncelleyin.
 4. Çantanızı herkesin erişebileceği bir yerde tutun: evinizde, iş yerinizde veya aracınızda deprem çantanızı her zaman erişebileceğiniz bir yerde saklayın.

Bu adımları takip ederek deprem çantanızı hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, deprem çantanız sizi ve sevdiklerinizi acil durumlarda koruyacaktır.

Deprem Çantası Fiyatları ve Malzemeler

 • 3 adet konserve gıda 60 TL
 • Kuru meyve 50 TL
 • Su 5 TL
 • Meyve suyu 5 TL
 • Sabun 10 TL
 • Diş fırçası ve macunu 30 TL
 • Islak mendil 10 TL
 • Tuvalet kağıdı 60 TL
 • İlk yardım çantası 100 TL
 • Uyku tulumu 200 TL
 • Battaniye 70 TL
 • Çakı 70 TL
 • Düdük 10 TL
 • Küçük makas 20 TL
 • Kağıt 10 TL
 • Kalem 5 TL
 • Pilli radyo 100 TL
 • El feneri 40 TL
 • Yedek piller 25 TL

Topam çanta maliyeti 1.000 TL’yı aşabiliyor. Fiyatlandırmada seçeceğiniz marka ve modeller fiyatı etkiler.

Afet Çantanızda Olması Gerekenler

 1. Su: Deprem sırasında veya deprem sonrasında su kaynaklarının kesilebileceği için su şişeleri bulundurun.
 2. Ilık ve soğuk yiyecekler: Deprem sırasında veya deprem sonrasında ihtiyacınız olabilecek yiyecekler için enerji barları, meyve suları, konserveler bulundurun.
 3. İlk Yardım Malzemeleri: Deprem sırasında yaralanma riski olduğu için ilk yardım malzemeleri bulundurun, bu malzemeler arasında merhem, bandaj, tulum, ateşli yaralar için antiseptik gibi malzemeler bulunmalıdır.
 4. Aydınlatma: Deprem sırasında elektrik kesintisi olabileceği için el feneri, lintern veya pil bulundurun.
 5. Kıyafetler: Deprem sırasında rahat ve güvenli bir şekilde hareket etmek için rahat giysiler bulundurun.
 6. Uyku Tulumu: Deprem sonrasında sıcaklık değişiklikleri olabileceği için uyku tulumu bulundurun.
 7. Cep telefonu ve şarj cihazı: Deprem sonrasında acil durumları bildirmek için cep telefonu bulundurun ve şarj cihazı ile şarj edebilmeniz için şarj cihazı bulundurun.

Deprem çantası içinde bulunması gereken temel malzemeler her zaman güncellenmeli, gerektiğinde yenilenmelidir.

Karekod Blog

Deprem Hakkında

Deprem
Deprem
 1. Farklı şiddetlerde olabilir, bu nedenle bazı depremler hayatı tehdit etmezken, diğerleri ciddi zararlara yol açabilir.
 2. Tek bir yerde oluşmaz: Yer kabuğu geniş bir alanda bulunan fay hatlarından oluşur ve bu fay hatları depremlerin oluştuğu yerlerdir. Tek bir yerde değil, geniş bir alanda oluşabilir.
 3. Nedeni sadece yer kabuğunun hareketidir: Nedeni yer kabuğunun hareketi değil, yer kabuğundaki gerilmelerdir. Fay hatlarındaki gerilmeler birikir ve depremlerin oluşmasına neden olur.
 4. Belirtileri olabilir: Bazı depremler öncesinde sıcaklık değişiklikleri, su kaynaklarındaki değişiklikler, hayvanların davranışındaki değişiklikler gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu belirtilerin depremin oluşmasına tam olarak yol açabileceği henüz kanıtlanmamıştır.
 5. Şiddeti sadece yer hareketine dayanmaz: Şiddeti yer hareketinin hızı, süresi, yer hareketinin uzunluğu ve yer hareketinin yapıldığı bölgenin yapısı gibi faktörlere de bağlıdır.

Neden Olur?

Yer kabuğunun altındaki kayaların veya deniz kabuğunun kırılması sonucu oluşan enerji salınımına deprem denir. Bu enerji salınımları, yer kabuğundaki fay hattı olarak adlandırılan çatlamalardan kaynaklanır. Fay hattı, yer kabuğu içindeki plakalar arasındaki kayma veya kaydırma hareketinden kaynaklanır.

Fay hattının kırılması, plakalar arasındaki sürtünmenin artması sonucu oluşur. Plakalar arasındaki sürtünme, yer kabuğundaki hareketler nedeniyle artar ve sonunda fay hattı kırılır ve enerji salınır.

Volkanik aktiviteler, yer altı su kaynakları veya yer altı rezervuarlarının boşalması gibi nedenler de olabilir. Bu nedenler, yer kabuğundaki fay hattının kırılmasına ve enerji salınımına neden olabilir.

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

 • Güvenli bir yere gidin: deprem sırasında evinizden veya iş yerinizden çıkın ve açık alanlarda ya da güvenli yapılarda sakının.
 • Yaralanmaları önleyin: deprem sırasında dikkatli hareket etmeye çalışın. Ağır eşyaların altında kalmayın.
 • Acil durumları bildirin: deprem sırasında acil durumları 112 hattını arayarak bildirin ve ulaşabildiğiniz en yakın hastane veya sağlık kuruluşlarına gidin.
 • Çevrenizi inceleyin: depremin sonrasında evinizin veya iş yerinizin güvenliğini kontrol edin ve yıkılan yapıların altındaki insanların yardımına ihtiyaç duyabileceklerini belirleyin.
 • Afet ve Acil Durum çantanızı kullanın: deprem çantanızı kullanarak su, ilaçlar, ilk yardım malzemeleri, enerji barları, el feneri gibi gereksinimlerinize karşılık verin.
Afet ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem Çantası Hakkında SSS

Deprem çantası kaç saatlik?

Deprem çantasının kaç saatlik olduğu, içindeki malzemelerin miktarına ve ömrüne bağlıdır. Genel olarak su şişeleri 1-2 gün, ilk yardım malzemeleri 1-2 yıl, yiyecekler 6 ay ila 1 yıl arasında saklanabilir. Öncelikle deprem çantasının içindeki malzemelerin sürekli olarak kontrol edilmesi ve gerektiğinde yenilenmesi önemlidir.

Deprem çantasına hangi yiyecekler konulur?

Enerji barları, meyve suları, konserveler (ton balığı, soslu sardalya, makarna gibi) çerezler, kuru meyveler, sıvı şekerli içecekler, çorbalar ve mamalar.

Deprem çantası kaç TL 2023?

Acil durum ve afet çantası fiyatları ortalama 1.000,00 TL’dir.

İlgili Bağlantılar

Afet Sonrası Gönüllü Çalışmalar

Ahbap

Çadır Fiyatları

Deprem Işığı

Tüp Fiyatları

Karavan FiyatlarıComments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: