Amerika Vizesi Randevu Almak İçin Önemli Bilgiler

Amerika vizesi için randevu almak, başvuru sürecinin ilk adımıdır. Amerika vizeleri sadece Amerikan Büyükelçiliği ve Amerikan Konsolosluklarından verilmektedir. Vize kişilerin Amerika Birleşik Devletlerine giriş talep etme ve seyahat edebilme hakkını sağlar. Seyahat yapmak isteyenlerinde randevu alarak seyahatlerin amacına uygun olarak vize başvurusu gerçekleştirebilirler. Girişi noktasında çalışmakta olan göçmen memurları sizlerin Amerika Birleşik Devletlerine giriş yapmaya hakkınızın olup olmadığını  değerlendirir ve giriş ile ilgili olan son kararı vermekte görevlidirler. Amerika Birleşik Devletlerinde iki tür vize söz konusudur. Bu vizelerin birisi göçmen olmayan vize diğer ise göçmen olan vize olarak ikiye  ayrılmaktadır.  

  • Göçmen Olmayan Vizeler: Amerika Birleşik Devletlerine yapılacak olan seyahat, tatil, eğitim veya çalışma için alınacak olan vize türüdür.  
  • Göçmen Olan Vizeler: Bu vize ise Amerika Birleşik Devletlerine hem çalışmak hem de süresiz olarak yaşamak için gidecek kişilerin alması gereken vize türüdür.  

Amerika’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Vizesi Randevu
Amerika Vizesi Randevu

Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişiler ilk olarak Amerika vize randevu alarak Amerikan Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliğine müracaat edebilirler. Vize işlemlerinin ise resmi tatiller ve bazı sebeplerden dolayı ise ertelenebileceğini ve uzayabileceğini unutmayarak ve göz önünde bulundurarak başvuru yapmalı ve seyahat planlarını da bunu göze olarak oluşturmalıdırlar. Başkonsolosluğa vize başvurusunda bulunan kişilerin kişisel bilgileri ve vize evraklarını eksiz bir şekilde hazırlayarak başvuru yapmaları gerekir. 

Amerika Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?  

  • Amerika’ya seyahat etmek isteyen herkesin vize başvurusu yapması zorunludur. 
  • 14 yaş altı ve 80 yaş üstü vatandaşların gerekli koşulların sağlanması durumunda vize başvurusu yapması için konsolosluklara gitmesi zorunlu değildir.  
  • ABD vizesi için kullanılacak olan pasaportun geçerlilik tarihinin en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olması gerekmektedir.  
  • Başvuru yapılmadan önce seyahat planlaması yaparak kısa süreli seyahatler için göçmen olmayan formu oldurması ve Başkonsolosluğa iletmesi gerekir.  
  • Aynı zamanda başkonsolosluklar tarafından vize türüne bağlı olarak ek evrak ve ek bilgi istemesi gerçekleştirilebilinir.
Amerika Vize Randevusu

İlgili Bağlantılar;

Yeşil Pasaport Avatajları

Yeşil Pasaport Evrakları

Kanada Vize Başvurusu

Fransa Vize ÜcretiComments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: